Çocuklar için Kendo

Türkiye'de çocuklara yönelik eğitim veren ilk kulüp olarak, çocuğunuzun yaşıtları ve deneyimli Kendocular ile birlikte çalışarak sosyal ve bireysel özelliklerinin gelişebilmesi için eğlenceli, arkadaşça, güvenli bir ortam sunuyoruz.

Kendo, bir dövüş sporu olmadığı için çocuğunuza dövüşmeyi öğretmiyoruz. Ama muhakeme yapabilmeyi, karşısındakinin düşüncelerini anlayabilmeyi ve nasıl tepki vereceğini öğretiyoruz.

Kendo'nun, çocuğunuzun gelişimine fayda sağladığı özellikleri:

1. Hareket, denge, koordinasyon yetileri
2. Özgüven
3. Sorumluluk
4. Dinleme, gözlemleme ve algılama
5. Konsantrasyon ve odaklanma
6. Hızlı ve doğru karar verme
7. Takım çalışması ve sosyal etkileşim
8. Görgü ve saygı

Bu özellikler, uzun süreli Kendo çalışmaları sonucu gelişerek, evde, okulda ve girdiği sosyal ortamlarda faydasını görecektir.

Küçük yaşta Kendo'nun önemi:

Büyüme ve gelişim çağında olan çocukların dünyayı ve gelişen olayları anlama yetileri sürekli ve çok hızlı bir şekilde gelişir. Çocuk gelişiminin büyük bir parçası olan, gözlemleme ve taklit etme özelliklerinden dolayı yetişkinlerden daha hızlı öğrenme sürecindedirler. Bu çağda öğrenecekleri, ileriki yıllarda kişiliklerini etkileyecektir. Eğer iyiliği, dürüstlüğü, azimli çalışmayı, başkalarına zarar vermeden başarıya ulaşmak için elinden gelenin en iyisini yapmayı öğretirsek ve bu tarz davranışları ödüllendirirsek ileride kendine güvenen, başarmaya gücü yeten ve çevresindekilere saygılı bireyler yetiştirmiş oluruz.

Örneğin, Kendo müsabakalarında, rakibimizi yenmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, eğer karşılaşmayı kazanırsak bu rakibin bizden kötü veya bizim ondan üstün olduğunuzdan değil, uzun ve yorucu çalışmalarımızın sonucunda galip geldiğimizi bildiğimiz için sevinmiyoruz, o başarıya saplanıp kalmıyoruz, rakibimize teşekkür edip bir sonraki karşılaşma için kendimizi hazırlıyoruz. Hayatta, mücadele ve zorluklar hiç bitmeyecektir ve her zaman bir sonrakine hazırlıklı olmalıyız.

Ve eğer yenilirsek, bundan hayıflanmayıp, yerinmeyip, yenme, yenilme ve herşeyin birer tecrübe olduğunun bilincinde olarak eksiklerimizi bize gösterdiği için aynı şekilde rakibimize teşekkür ediyoruz. Bir sonraki mücadele ve zorluğa daha tecrübeli ve daha güçlü bir şekilde hazır olacağız.

Budo ve Kendonun bize öğrettiği en önemli şeylerden biri budur.

İlgili Videolar