Kısaca

Kendo, kılıç yolu (disiplini) anlamına gelir. 800 yıllık geleneksel Japon kılıç sanatının günümüzde zırh ve bambu kılıçlarla güvenli bir şekilde uygulanan, göreceli olarak sportif biçimidir.

Amaç ve Faydaları

"Kendo is a way to discipline the human character through the application of the principles of the katana."
Kendo; insanın kişiliğini, kılıç prensipleri ile terbiye etme yoludur.

ZNKR'nin (Japonya Kendo Federasyonu) tanımladığı Kendo'nun faydaları:

1. Vücudu ve zihni şekle sokmak,
2 Güçlü bir ruh geliştirmek,
3. Uygun ve sıkı bir çalışmayla Kendo sanatında ilerlemeye çalışmak,
4. İnsana saygı, nezaket ve onur kavramlarına kıymet vermek,
5. Başkalarıyla samimi ve içten ilişkiler kurmak,
6. Ve daima kendini geliştirmeye çalışmaktır.

Tarihçe

Japonya'da, Kamakura dönemindeki (1185–1333) ilk samuray derebeyliklerinden beri, kılıç kullanma , at binme ve okçuluk; en önemli askeri disiplinler olmuştur. Bu dönemde Kendo, Zen Budizminden de etkilenirek geliştirilmiştir. Budist öğretiler doğrultusunda, samuraylar kendi canlarını hiçe sayarak, korkusuzca savaşmışlardır.

Bu kılıç ustalarının kurduğu Kenjutsu okulları asırlar boyunca devam etmiş ve günümüzde uygulanan Kendo'nun temelerini oluşturmuştur. Geleneksel Kendo talim şekli olan Kata geliştirilmiş, günümüze kadar uygulanmaya devam etmiştir.

Bambu eğitim kılıcı (shinai) ve zırhının (bogu) ortaya çıkışı Naganuma Shirozaemon Kunisato tarafından Shotoku döneminde (1711–1715) olmuştur. Bunun, modern Kendonun doğuşu olarak düşünülür.

Bogu ve shinai, sakatlanmadan, tam güçte antreman yapabilmeye olanak sağlamış ve 18.YY'da Kendo geniş kitlelere yayılmıştır.

1895'de "Dai Nippon Butoku Kai" kurularak bütün Kendo disiplinlerinin geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve standartlaştırılması hedeflenmiştir.

Diğer savaş sanatları ile birlikte Kendo da, 1946'da işgal güçleri tarafından, Japon toplumundaki 'askeri karakterin yok edilmesi' amacıyla yasaklanmıştır. Ancak 1950'de tekrardan müfredata dahil edilebilmiş; o zamandan beri Judo ile birlikte ortaokul ve liselerde zorunlu ders olarak gösterilmiştir.

Japonya Kendo Federasyonu (AJKF veya ZNKR) 1952'de, Uluslararası Kendo Federasyonu (FIK) 1970'de kurulmuştur.

Dünya'da Kendo

Kendo, Uluslararası Kendo Federasyonu'nun (FIK) 1970'de 17 ülke federasyonu tarafından kuruluşundan beri Japonya dışında da yaygınlaşmış. günümüzde üye ülke sayısı 53'e çıkmıştır.

Dünya Şampiyonaları her üç yılda bir ve Avrupa Şampiyonaları diğer iki yılda düzenlenmektedir

Türkiye'de Kendo

Kendo, Türkiye'de 1999 yılında çalışılmaya başlanmıştır. Kendo'ya olan ilgi her geçen gün artmasına rağmen Kendo kulüpleri şu an sadece İstanbul, Ankara, İzmir'de mevcuttur.

Kendo Derneği, Avrupa Kendo Federasyonu'nun tam üyesi olarak Türkiye'yi temsil etmektedir.

Her sene Nisan ayında Türkiye Kendo Şampiyonası düzenlenmektedir.